Chcesz prowadzić firmę w Polsce?

Chcesz prowadzić firmę w Polsce?

Chcę prowadzić firmę w Polsce?

Zanim przejdziesz do rejestracji firmy, dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić przed założeniem firmy. Sprawdź m.in., czy możesz uzyskać dofinansowanie na działalność. Zanim wystartujesz z własną firmą napisz dobry biznesplan, który ułatwi Ci planowanie dalszego rozwoju.

Jeśli już wiesz, jakiego rodzaju działalność chcesz prowadzić, mamy dla Ciebie gotowe poradniki na temat zakładania firmy w różnych branżach, które pomogą Ci stawiać pierwsze kroki w biznesie. Skorzystaj z wyszukiwarki poradników, aby dowiedzieć się więcej na temat rodzajów działalności, praw i obowiązków przedsiębiorcy oraz innych spraw związanych z prowadzeniem firmy.

Jeśli chcesz zarejestrować firmę – jednoosobową działalność gospodarczą – możesz to zrobić przez telefon. W tym celu skontaktuj się z infolinią Centrum Pomocy (tel.: 801 055 088). Wspólnie z konsultantem wypełnisz wniosek. Dowiedz się więcej na temat firmy przez telefon.

Forma prawna

Przede wszystkim musisz zdecydować, czy chcesz prowadzić działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej (wpis do CEIDG), czy może w bardziej zaawansowanej formie – spółki zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Nie jesteś zdecydowany, jaką formę działalności wybrać? Zapoznaj się z działem Formy prowadzenia działalności.

Wybór formy opodatkowania

Decydujesz się na wpis do CEIDG – będziesz podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W tym przypadku możesz wybrać jedną z wielu form opodatkowania tym podatkiem. Wybierz mądrze, od tego będzie zależało jak dużo formalności trzeba wypełniać i jak wysoki podatek trzeba będzie zapłacić (każda forma opodatkowania ma swoje wady i zalety), a zmiana formy opodatkowania może nastąpić tylko w określonych terminach.

Jeżeli decydujesz się na wpis do KRS, w większości przypadków będziesz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). W zależności od rodzaju wybranej spółki, przed rejestracją musisz spełnić szereg formalności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat dostępnych form opodatkowania, zapoznaj się z informacjami w dziale Formy opodatkowania.

Nazwa działalności

Każda działalność musi mieć swoją nazwę (firmę). W przypadku wpisu do CEIDG firmą przedsiębiorcy jest co najmniej jego imię i nazwisko, w przypadku podmiotów rejestrowanych w KRS, nazwa działalności zależy od wybranego rodzaju spółki. Niektórych wyrazów nie można stosować w firmie, jeżeli nie prowadzi ona określonej działalności. Ograniczenia występują m.in. w sektorze finansowym. Ponadto nazwa nie może wprowadzać klientów w błąd co do przedmiotu działalności.

Nie wiesz, jak powinna brzmieć nazwa Twojej działalności?  Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami.

Przedmiot działalności firmy – PKD

Kolejną sprawą, o której musisz pamiętać przed rozpoczęciem działalności jest jej zakres. Podczas rejestracji musisz wskazać czym Twoja firma będzie się zajmowała. Służą do tego kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jeżeli zmienisz profil działalności, zmiana kodów jest możliwa w każdej chwili.

Nie wiesz, jaki kod PKD wybrać? Na biznes gov.pl dostępna jest wyszukiwarka kodów PKD. Dowiedz się więcej o tym, jak określać rodzaje działalności gospodarczej za pomocą kodów PKD.

Siedziba działalności

Każda firma musi mieć siedzibę. Może to być Twoje mieszkanie lub wynajęte biuro. Wybór siedziby ma wpływ na to, w którym urzędzie skarbowym trzeba będzie rozliczać podatek dochodowy.

Masz wątpliwości, gdzie ma być siedziba Twojej firmy? Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat siedziby i adresu firmy.

Rachunek bankowy przedsiębiorcy

Jako przedsiębiorca potrzebujesz rachunku do rozliczeń z kontrahentami i zapłaty podatków oraz składek do ZUS. Jeżeli chcesz być przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG nie zawsze musisz zakładać dodatkowy rachunek firmowy. Nie wiesz, czy potrzebujesz dodatkowego rachunku bankowego? Zapoznaj się z artykułem Rachunek bankowy przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG.

Tutaj znajdziesz porady dotyczące wyboru odpowiedniego dla Twojej firmy konta firmowego.

Kiedy nie musisz rejestrować działalności

Nie każda aktywność gospodarcza powoduje obowiązek rejestracji działalności.

Sprawdź, kiedy nie musisz rejestrować działalności.

Dodatkowe informacje

Jeśli kwestie wyboru formy prawnej, rejestracji działalności czy rozliczania podatków i ubezpieczeń są dla Ciebie niezrozumiałe, skorzystaj z Centrum Pomocy. Możesz także powierzyć załatwianie wielu spraw firmie zewnętrznej. Skorzystaj z porad zawartych w artykule Wybieram biuro rachunkowe.

Dowiedz się więcej